ЕАЭО елдерінде еңбек ету кезінде ҚР азаматтарына нені білу керек?

«ДӘСТҮРЛІ ҚҰНДЫЛЫҚТАР КЕРУЕНІ» ТАҚЫРЫБЫНДАҒЫ КӨШПЕЛІ ЖИЫН КЕЛЕС АУДАНЫНА КЕЛДІ.

Бүгін облыс әкімінің арнайы тапсырмасына сәйкес, халыққа мәдени, рухани, діни тұрғыда түсіндіру жұмыстарын жүргізу мақсатында облыс аумағында ұйымдастырылып жатқан «Дәстүрлі құндылықтар керуені» тақырыбындағы көшпелі жиын Келес ауданына келді. Көшпелі керуеннің мақсаты:
– Облыс тұрғындарының мәдени және рухани сезімдерін қалыптастыру;
– Деструктивті діни ағым жақтастарын Қазақстандық қоғам құндылықтарына бейімдеу;
– Мемлекет пен дін арақатынасындағы зайырлылық ұстанымы бойынша халықты ақпараттандыру болып табылады.
Жиынға Түркістан облысы дін істері басқармасы, «Дін мәселелерін зерттеу орталығы» мекемесі директорының орынбасары Беспаев Мәди Әбзелбекұлы, облыстық мәдениет және тілдерді дамыту басқармасы, Халық шығармашылығы орталығының бөлім басшысы Мамытханова Шолпан Құрманғазықызы келді. Жиынды Келес ауданының әкімі Ақментай Есбаев ашып, жүргізіп отырды.

«ДӘСТҮРЛІ ҚҰНДЫЛЫҚТАР КЕРУЕНІ» ТАҚЫРЫБЫНДАҒЫ КӨШПЕЛІ ЖИЫН КЕЛЕС АУДАНЫНА КЕЛДІ.

2019 жылдың 20 желтоқсанында Еуразиялық экономикалық одақ (ЕАЭО) елдерінің басшылары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше- мемлекеттердің еңбеккерлерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімге қол қойды. Ол ЕАЭО елдерінің еңбеккерлерін және олардың отбасы мүшелерін зейнетақымен қамсыздандыру мәселесін реттейді.

Келісімге қол қойылды. Бірақ ол ЕАЭО-ның барлық елдерінің парламенттері бекіткеннен кейін ғана өз күшіне енеді.

Дегенмен ЕАЭО елдерінің азаматтарына, соның ішінде ЕАЭО елдерінде еңбек ететін Қазақстан Республикасының азаматтарына мыналарды білу қажет:

1) ЕАЭО елдеріне: Армения, Беларусь, Қазақстан, Қырғызстан және Ресей жатады;

2) Келісімде басқа мүше-мемлекеттің аумағында еңбек немесе өзге де қызметін жүзеге асыру арқылы зейнетақы құқықтарын қалыптастырған не қалыптастырып жүрген ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттің азаматы еңбеккер болып есептелетіні айқындалған;

3) Еңбекшілердің зейнетақы құқықтарын қалыптастыру жұмысқа орналасқан мемлекеттің азаматтарының зейнетақы құқықтары қалыптастырылатын тәртіп пен жағдайларда зейнетақы жарналары есебінен жүзеге асырылады.

Зейнетақы жарналарына:

Армениядазейнетақы алуға құқық беретін салықтар және (немесе) өзге де жарналар;

Беларусьтеміндетті зейнетақы сақтандырылуына аударылған сақтандыру жарналары;

ҚазақстандаБірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударылған зейнетақы жарналары;

Қырғызстанда – Зейнетақы қорына және Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қорына аударылған сақтандыру жарналары;

Ресейдеміндетті зейнетақы сақтандырылуына аударылған сақтандыру жарналары жатады.

ЕАЭО-ға мүше әр елде зейнетақы жарналары ресми түрде жұмысқа орналасқан, яғни еңбек немесе азаматтық-құқықтық шарт бойынша жұмыс істеп жүрген еңбеккерлер үшін аударылады, тиісінше, егер азамат көлеңкелі секторда еңбек етіп жүрген болса, онда ол үшін зейнетақы жарналары аударылмайды және оған қатысты бұл Келісім қолданылмайды.

Осыған байланысты  еңбеккерлерге, соның ішінде ЕАЭО елдерінде еңбек қызметін жүзеге асыратын немесе болашақта жүзеге асыруды жоспарлап жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына зейнетақы құқықтарын қалыптастыру және оларды кейіннен Келісім аясында іске асыру мақсатында (Келісім күшіне енгеннен кейін ЕАЭО елдерінде жинақтаған еңбек өтілі үшін зейнетақы алу) жұмыс берушілермен міндетті түрде еңбек немесе азаматтық-құқықтық шарттарын жасау қажет.

Что нужно знать гражданам РК при осуществлении трудовой деятельности в странах ЕАЭС?

20 декабря 2019 года главами стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) было подписано Соглашение о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза, которое будет регулировать вопросы пенсионного обеспечения трудящихся стран ЕАЭС и членов их семей.

Несмотря на то, что данное Соглашение подписано, вступит оно в силу только после его ратификации парламентами всех стран ЕАЭС.

Тем не менее, гражданам стран ЕАЭС, в том числе гражданам Республики Казахстан, которые осуществляют трудовую деятельность в странах ЕАЭС, необходимо знать следующее:

1)       к странам ЕАЭС относятся: Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан и Россия;

2)       Соглашением определено, что трудящимся является гражданин государства-члена ЕАЭС, у которого формируются либо формировались пенсионные права посредством осуществления трудовой или иной деятельности на территории другого государства-члена;

3)       формирование пенсионных прав трудящихся осуществляется за счет пенсионных взносов на тех же условиях и в том же порядке, что и формирование пенсионных прав граждан государства трудоустройства.

При этом к пенсионным взносам относятся:

в Армении – налоги и (или) иные взносы, дающие право на пенсию;

в Беларуси – страховые взносы на обязательное пенсионное страхование;

в Казахстане – пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд;

в Кыргызстане – страховые взносы в Пенсионный
фонд и Государственный накопительный пенсионный фонд;

в России – страховые взносы на обязательное пенсионное страхование.

В каждой из стран ЕАЭС пенсионные взносы отчисляются за работников, которые официально трудоустроены, то есть работают по трудовому или гражданско-правовому договору, соответственно, если гражданин будет работать в теневом секторе, то за него не будут уплачиваться пенсионные взносы и на него не будет распространяться данное Соглашение.

В этой связи, трудящимся, в том числе гражданам Республики Казахстан, осуществляющим либо в будущем планирующим осуществлять трудовую деятельность в странах ЕАЭС, в целях формирования пенсионных прав и последующей их реализации в рамках Соглашения (получение пенсии за стаж работы, приобретенный в странах ЕАЭС после вступления Соглашения в силу), необходимо в обязательном порядке заключать с работодателями трудовые или гражданско-правовые договоры.